0 Inch | 0 Millimeter x 12.5 Inch | 317.5 Millimeter x 3.5 Inch | 88.9 Millimeter TIMKEN 132126D-3 Tapered Roller Bearings
0 Inch | 0 Millimeter x 12.5 Inch | 317.5 Millimeter x 3.5 Inch | 88.9 Millimeter TIMKEN 132126D-3 Tapered Roller Bearings Needs Analysis , Timken Bearing Manufacturing Service . BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Get Your 0 Inch | 0 Millimeter x 12.5 Inch | 317.5 Millimeter x 3.5 Inch | 88.9 Millimeter Free.
What is 132126D-3 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 132126D-3 |
| Spline Description: | 75.0 LB |
| Shaft Seal Type: | Flange Mount |
| Model No.: | Left Hand (CCW) |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 135° CCW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 18 |
| Minor Diameter [Min: | Flange |
| Manufacturer Part No.: | 3520VQ35A12-11AA20-LH |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
Product Details
| Spline Description | 75.0 LB |
| Shaft Seal Type | Flange Mount |
| Model No. | Left Hand (CCW) |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 18 |
| Minor Diameter [Min | Flange |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ35A12-11AA20-LH |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Cover End RPM [Max | 1.25 in |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Controlled Flow Rate | 3520VQ |
| Port Type | 1 15/16 in |
| Major Diameter [Max | Buna-N |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft End RPM [Max | 1.04 in |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.41 |
| Minor Diameter [Max | Single Shaft Seal |
| Rotation | 12/24 |
| Weight | 2500 |
| Relief Valve Setting | 2400 |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 52.5 |
| Cover End Pressure [Max | 2300 |
| Shaft End Flow @ RPM | 1.247 in |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 6.88 |
| Mounting | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Port Size | 35 gal/min @ 1200 rpm, 52.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |