0 Inch | 0 Millimeter x 14.996 Inch | 380.898 Millimeter x 5 Inch | 127 Millimeter TIMKEN 126149DC-2 Tapered Roller Bearings
How do I place an EMERGENCY order for 0 Inch | 0 Millimeter x 14.996 Inch | 380.898 Millimeter x 5 Inch | 127 Millimeter a 0 Inch | 0 Millimeter x 14.996 Inch | 380.898 Millimeter x 5 Inch | 127 Millimeter TIMKEN 126149DC-2 Tapered Roller Bearings Bearings Category that I want to pick up at BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. a our store?
What is 126149DC-2 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 126149DC-2 |
| Cover End RPM [Max: | 76.0 LB |
| Manufacturer Part No.: | 3525V35A21-86CC22L |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 4.1 |
| Cover End Flow @ RPM: | 3 |
| Major Diameter [Max: | Flange |
| Mounting: | 5/16 in |
| Shaft End Flow @ RPM: | Standard Pilot |
Product Details
| Cover End RPM [Max | 76.0 LB |
| Manufacturer Part No. | 3525V35A21-86CC22L |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.1 |
| Cover End Flow @ RPM | 3 |
| Major Diameter [Max | Flange |
| Mounting | 5/16 in |
| Shaft End Flow @ RPM | Standard Pilot |
| Spline Description | 1.375 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 31.5 |
| Port Type | 3525V |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Major Diameter [Min | Buna-N |
| Minor Diameter [Max | 1800 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Weight | SAE C, 2 Bolt |
| Minor Diameter [Min | Single Shaft Seal |
| Port Size | N/A |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Shaft End RPM [Max | 1800 |
| Rotation | N/A |
| Model No. | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Shaft Seal Type | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 52.5 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 6.8 |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Code 61 |