0 Inch | 0 Millimeter x 16 Inch | 406.4 Millimeter x 2.25 Inch | 57.15 Millimeter TIMKEN 114160-2 Tapered Roller Bearings
Enjoy High Margins on Competitive BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Timken Bearing Pricing.Great Ball Bearing Rolling Element Wholesale Products at Low Costs. 0 Inch | 0 Millimeter x 16 Inch | 406.4 Millimeter x 2.25 Inch | 57.15 Millimeter
What is 114160-2 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 114160-2 |
| Relief Valve Setting: | 45.0 LB |
| Shaft Seal Type: | Flange Mount |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 2.77 |
| Controlled Flow Rate: | 2520VQ14A14-11CC20 |
| Port Size: | 2 1/2 |
| Mounting: | Flange |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Inline w/Inlet |
| Model No.: | Standard Pilot |
Product Details
| Relief Valve Setting | 45.0 LB |
| Shaft Seal Type | Flange Mount |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.77 |
| Controlled Flow Rate | 2520VQ14A14-11CC20 |
| Port Size | 2 1/2 |
| Mounting | Flange |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Model No. | Standard Pilot |
| Weight | 0.875 in |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Shaft End RPM [Max | 2520VQ |
| Shaft End Flow @ RPM | 1 3/8 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 21 |
| Port Type | 2700 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Spline Description | Single Shaft Seal |
| Cover End Pressure [Max | 2000 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Major Diameter [Min | 2700 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 21 |
| Minor Diameter [Max | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |
| Cover End RPM [Max | 0.873 in |
| Minor Diameter [Min | 0.872 in |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ14A14-11CC20 |
| Rotation | N/A |
| Major Diameter [Max | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |