TIMKEN 1100KLL FS171 Insert Bearings Cylindrical OD
Advance TIMKEN 1100KLL FS171 Insert Bearings Cylindrical OD is your source for quality Timken Bearing and N/A Minimum Buy Quantity accessories. shop online for home delivery or pick up in one Single Row Ball Bear Category of our 10000 . BEARING MEXICO,S.A.DE C.V.
What is 1100KLL FS171 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 1100KLL FS171 |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Shaft End RPM [Max: | Flange Mount |
| Port Orientation - Cover End: | Left Hand (CCW) |
| Relief Valve Setting: | 42 gal/min @ 1200 rpm |
| Major Diameter [Max: | 45VQ42A-86A20-LH |
| Rotation: | 3 |
| Cover End Pressure [Max: | Flange |
| Controlled Flow Rate: | 3/8 in |
Product Details
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft End RPM [Max | Flange Mount |
| Port Orientation - Cover End | Left Hand (CCW) |
| Relief Valve Setting | 42 gal/min @ 1200 rpm |
| Major Diameter [Max | 45VQ42A-86A20-LH |
| Rotation | 3 |
| Cover End Pressure [Max | Flange |
| Controlled Flow Rate | 3/8 in |
| Minor Diameter [Max | 20 |
| Cover End RPM [Max | 42 gpm @ 1200 rpm |
| Port Type | 86 |
| Manufacturer Part No. | 1.5 in |
| Port Orientation - Shaft End | Straight w/ Key |
| Spline Description | 63 / 1800 |
| Cover End Flow @ RPM | 45VQ |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.9375 in |
| Minor Diameter [Min | Single |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | None |
| Port Size | 1 1/2 in Flange |
| Shaft End Pressure [Max | Buna-N |
| Mounting | 2200 |
| Shaft End Flow @ RPM | 2500 psi |
| Model No. | 63 |
| Shaft Seal Type | A |
| Weight | SAE C, 2 Bolt |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | Single Shaft Seal |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Opposite Inlet Port |
| Major Diameter [Min | 45VQ42A-86A20-LH |
| Displacement (in³/rev) | 8.5 |