Hengyuan 32MCY14-1B CY Series Piston Pump
What is the best place to buy Hengyuan 32MCY14-1B CY Series Piston Pump online? BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Hengyuan CY Series Piston Pump Manufacturing Service 1.9375 in d Setscrew Bearing Locking Device .
What is 32MCY14-1B bearing interchange?
| Brand Name: | Hengyuan |
| Model Number: | 32MCY14-1B |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Opposite Inlet |
| Shaft End Pressure [Max: | 2500 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 1.2 |
| Minor Diameter [Min: | N/A |
| Shaft End RPM [Max: | 2 |
| Shaft Seal Type: | Flange |
| Controlled Flow Rate: | 3/16 in |
| Integral Valve Configuration: | N/A |
Product Details
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 1.2 |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Shaft End RPM [Max | 2 |
| Shaft Seal Type | Flange |
| Controlled Flow Rate | 3/16 in |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet Opposite Inlet |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 6 gal/min @ 1200 rpm, 9 gal/min @ 1800 rpm |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.2 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 3/4 in SAE O-Ring |
| Cover End RPM [Max | 3000 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in SAE O-Ring |
| Manufacturer Part No. | SAE B, 2 Bolt |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 9 |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 9 |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Spline Description | 6 gal/min @ 1200 rpm, 9 gal/min @ 1800 rpm |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |