AMI UEWTPL206-20CW Mounted Units & Inserts
AMI UEWTPL206-20CW Mounted Units & Inserts with easy-to-use parts graphics, giving BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 4.3 in Dimension H you Felt Seal Seal Type the ability to check parts availability, AMI Bearing pricing, examine remanufactured options.
What is UEWTPL206-20CW bearing cross reference?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | UEWTPL206-20CW |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 18.0 LB |
| Manufacturer Part No.: | Flange Mount |
| Weight: | Left Hand (CCW) |
| Pressure Port Size, Shaft End: | SAE-20 |
| Port Orientation - Cover End: | SAE |
| Shaft Key: | 3/16 in |
| Shaft End Pressure [Max: | 12 |
| Rotation: | 8 gpm @ 1200 rpm |
Product Details
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 18.0 LB |
| Manufacturer Part No. | Flange Mount |
| Weight | Left Hand (CCW) |
| Pressure Port Size, Shaft End | SAE-20 |
| Port Orientation - Cover End | SAE |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Shaft End Pressure [Max | 12 |
| Rotation | 8 gpm @ 1200 rpm |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 0.75 in |
| Mounting | Straight w/ Key |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 12 / 1750 |
| Port Size | V20 |
| Model No. | 2.66 in |
| Integral Valve Configuration | Priority Valve & Relief |
| Pressure Port Size, Cover End | Buna-N |
| Cover End Pressure [Max | 2800 |
| Port Type | 2500 psi |
| Port Orientation - Shaft End | 12 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | S |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Pressure Port Code | T |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Outlet Port Position | Opposite Inlet Port |
| Displacement (in³/rev) | 1.62 |
| Integral Valve Flow Rate | 3 gal/min |
| Integral Valve Relief Setting | 1500 psi |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1A |