AMI UEP209-27NP Pillow Block Bearings
Our highly-skilled 2 mm rs min and factory-trained service experts have the resources to help you with all your AMI UEP209-27NP Pillow Block Bearings needs - including routine maintenance, BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. major repairs, warranty 69 mm da max service, and AMI Bearing equipment inspections.
What is UEP209-27NP bearing interchange?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | UEP209-27NP |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
| Rotation: | Flange Mount |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 2.77 |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Inline w/Inlet |
| Shaft Key: | 2 1/2 |
| Model No.: | Flange |
| Manufacturer Part No.: | 2520VQ14A14-11CC20 |
| Port Type: | Standard Pilot |
Product Details
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Rotation | Flange Mount |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.77 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Shaft Key | 2 1/2 |
| Model No. | Flange |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ14A14-11CC20 |
| Port Type | Standard Pilot |
| Mounting | 0.875 in |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Cover End Pressure [Max | 2000 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Weight | SAE B, 2 Bolt |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 21 |
| Port Size | 16/32 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 21 |
| Shaft End RPM [Max | 2700 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | 0.873 in |
| Major Diameter [Min | 0.872 in |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |