AMI UENST206-19TCMZ20 Mounted Units & Inserts
AMI UENST206-19TCMZ20 Mounted Units & Inserts Warehouse offers car parts and car accessories. We sell 78549D Cup Part Number discount AMI Bearing online as well BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 2.5000 in d as cheap machinery parts.
What is UENST206-19TCMZ20 bearing interchange?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | UENST206-19TCMZ20 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
| Pressure Port Size, Cover End: | 3/4 in Flange |
| Weight: | Left Hand (CCW) |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 4.98 |
| Manufacturer Part No.: | 3520VQ25A8-11DC20L |
| Model No.: | Flange |
| Mounting: | N/A |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 1 1/4 in Flange |
Product Details
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Weight | Left Hand (CCW) |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.98 |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ25A8-11DC20L |
| Model No. | Flange |
| Mounting | N/A |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Rotation | 1.25 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 12 |
| Shaft Key | 3520VQ |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Port Type | Buna-N |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Port Size | 1.04 in |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.67 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 37.5 |
| Shaft End RPM [Max | 2500 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | 1.248 in |
| Major Diameter [Min | 1.247 in |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |