AMI UEHPL206-20B Hanger Unit Bearings
AMI UEHPL206-20B Hanger Unit Bearings manufacturer BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. and global supplier of reliable ball and roller C4 Radial clearance class ... AMI UEHPL206-20B Hanger Unit Bearings Industries Products Manufacturing & Engineering and Agricultural Bearings designed to meet the unique requirements of our targeted 1.5 mm rs min industries.
What is UEHPL206-20B bearing interchange?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | UEHPL206-20B |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 7.5 |
| Shaft Key: | Flange Mount |
| Cover End Pressure [Max: | 3000 |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 1 in Flange |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 3.37 |
| Mounting: | 3/16 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 25.5 |
Product Details
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 7.5 |
| Shaft Key | Flange Mount |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 3.37 |
| Mounting | 3/16 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 25.5 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Port Type | Straight w/ Key |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Port Size | 1.9375 in |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.1 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ17A5-1DC20 |
| Model No. | Single Shaft Seal |
| Weight | N/A |
| Rotation | 2700 |
| Shaft End RPM [Max | 2500 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 5 gal/min @ 1200 rpm, 7.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 17 gal/min @ 1200 rpm, 25.5 gal/min @ 1800 rpm |