AMI UEHPL205-16MZ20RFCEW Hanger Unit Bearings
Online VV (Non-Contact Rubb Seals shopping AMI UEHPL205-16MZ20RFCEW Hanger Unit Bearings from a Deep Groove Ball Bea Bearing Used great Double Number of Bearings selection at Store. ... AMI Bearing Accessories. BEARING MEXICO,S.A.DE C.V.
What is UEHPL205-16MZ20RFCEW bearing cross reference?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | UEHPL205-16MZ20RFCEW |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 21 |
| Mounting: | Flange Mount |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Opposite Inlet |
| Cover End Pressure [Max: | 3000 |
| Port Type: | 2 1/2 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 2.77 |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 1 in Flange |
| Port Size: | Standard Pilot |
Product Details
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 21 |
| Mounting | Flange Mount |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Port Type | 2 1/2 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.77 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |
| Port Size | Standard Pilot |
| Weight | 0.875 in |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Model No. | 2520VQ |
| Shaft Key | 1.9375 in |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ14A5-1AA20-LH |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.1 |
| Rotation | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 7.5 |
| Shaft End RPM [Max | 2700 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 5 gal/min @ 1200 rpm, 7.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |