AMI UEHPL205-15CEW Hanger Unit Bearings
Online shopping AMI UEHPL205-15CEW Hanger Unit Bearings from a No Surface Treatment great selection at Store. ... AMI Bearing Bearing Steel Rolling Element Material Accessories. BEARING MEXICO,S.A.DE C.V.
What is UEHPL205-15CEW bearing interchange?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | UEHPL205-15CEW |
| Shaft Key: | 76.0 LB |
| Port Type: | Flange Mount |
| Pressure Port Size, Cover End: | 1 in Flange |
| Rotation: | 3525VQ38A12-1AA20 |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 2.5 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 18 |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 1 1/4 in Flange |
Product Details
| Shaft Key | 76.0 LB |
| Port Type | Flange Mount |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Rotation | 3525VQ38A12-1AA20 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.5 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 18 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 7.4 |
| Weight | Straight w/ Key |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Model No. | Buna-N |
| Port Size | 2400 |
| Manufacturer Part No. | 3525VQ38A12-1AA20 |
| Mounting | SAE C, 2 Bolt |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 57 |
| Cover End RPM [Max | 2500 |
| Shaft End RPM [Max | 2400 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 12 gal/min @ 1200 rpm, 18 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 38 gal/min @ 1200 rpm, 57 gal/min @ 1800 rpm |