AMI UEFL206-18 Mounted Units & Inserts
Our highly-skilled and factory-trained service experts have the resources to help 0.0 Inventory you 500 mm R with all your AMI UEFL206-18 Mounted Units & Inserts needs - including BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. routine 7,500 rpm Nlim (grease) maintenance, major repairs, warranty service, and AMI Bearing equipment inspections.
What is UEFL206-18 bearing interchange?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | UEFL206-18 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 25.5 |
| Manufacturer Part No.: | 3525V30A17-86BB22R |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet 90° CCW from Inlet |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 1 1/4 in Code 61 |
| Weight: | 3 |
| Shaft End Pressure [Max: | 2500 |
| Port Type: | 5/16 in |
| Rotation: | Standard Pilot |
Product Details
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 25.5 |
| Manufacturer Part No. | 3525V30A17-86BB22R |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CCW from Inlet |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Code 61 |
| Weight | 3 |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Port Type | 5/16 in |
| Rotation | Standard Pilot |
| Model No. | 1.375 in |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Shaft Key | 3.875 in |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CCW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 45 |
| Port Size | N/A |
| Mounting | SAE C, 2 Bolt |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 5.9 |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Code 61 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 3.4 |
| Shaft End RPM [Max | 1800 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 17 gal/min @ 1200 rpm, 25.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |