AMI UCT315 Take Up Unit Bearings
Can't find what you're looking for AMI UCT315 Take Up Unit Bearings ? 43.55 kN C 219 mm L Our expert AMI Bearing Representatives be in contact with BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. you shortly!
What is UCT315 bearing interchange?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | UCT315 |
| Mounting: | 75.0 LB |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 45 |
| Manufacturer Part No.: | 3520VQ30A8-11CC20LH |
| Rotation: | 3520VQ30A8-11CC20LH |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 12 |
| Cover End Pressure [Max: | 3000 |
| Port Type: | N/A |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
Product Details
| Mounting | 75.0 LB |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 45 |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ30A8-11CC20LH |
| Rotation | 3520VQ30A8-11CC20LH |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 12 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Port Type | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.67 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft Key | Buna-N |
| Port Size | 2500 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 5.96 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Weight | Single Shaft Seal |
| Model No. | 12/24 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Shaft End RPM [Max | 2500 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | 1.248 in |
| Major Diameter [Min | 1.247 in |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |