AMI UCMFB207-22MZ2 Flange Block Bearings
AMI UCMFB207-22MZ2 Flange Block Bearings Industries and Applications ? We sell discount AMI Bearing online as 60 mm A well BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 43.55 kN C as cheap machinery 29.2 kN C0 parts.
What is UCMFB207-22MZ2 bearing cross reference?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | UCMFB207-22MZ2 |
| Shaft End Pressure [Max: | 15.0 LB |
| Port Type: | Flange Mount |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | Right Hand (CW) |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 5 gal/min @ 1200 rpm |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 1 |
| Mounting: | NPT |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Weight: | 20 |
Product Details
| Shaft End Pressure [Max | 15.0 LB |
| Port Type | Flange Mount |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | Right Hand (CW) |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 5 gal/min @ 1200 rpm |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1 |
| Mounting | NPT |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Weight | 20 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 5 gpm @ 1200 rpm |
| Port Size | 0.75 in |
| Shaft Key | Straight w/ Key |
| Manufacturer Part No. | 7.5 gpm @ 1800 rpm |
| Model No. | V10 |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 3/4 in |
| Port Orientation - Cover End | Single |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 1/2 in NPT |
| Port Orientation - Shaft End | Buna-N |
| Rotation | 3200 |
| Cover End Pressure [Max | 2500 psi |
| GPM @ 1,800 rpm | 7 1/2 |
| Inlet Port Code | P |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Pressure Port Code | P |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Outlet Port Position | 90° CW from Inlet |
| Displacement (in³/rev) | 1 |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1D |