AMI UCHPL207-23MZ2CEB Hanger Unit Bearings
AMI UCHPL207-23MZ2CEB Hanger Unit Bearings 299.8 mm Da max Engineering Calculator , AMI Bearing Manufacturing BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Service . 8.37 Hz Characteristic rolling element frequency, BSF Get 1,310 kN Dynamic load, C Your Free.
What is UCHPL207-23MZ2CEB bearing interchange?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | UCHPL207-23MZ2CEB |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 2.8 |
| Pressure Port Size, Cover End: | 1 in Flange |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Rotation: | 3525VQ38A14-11AA20 |
| Port Size: | 3 |
| Shaft Key: | Flange |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 21 |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 1 1/4 in Flange |
Product Details
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Rotation | 3525VQ38A14-11AA20 |
| Port Size | 3 |
| Shaft Key | Flange |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 21 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 7.4 |
| Mounting | 14 Tooth Splined |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Weight | Double |
| Manufacturer Part No. | 3525VQ38A14-11AA20 |
| Port Type | 2400 |
| Model No. | 1.04 in |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 57 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Cover End RPM [Max | 2500 |
| Shaft End RPM [Max | 2400 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | 1.248 in |
| Major Diameter [Min | 1.247 in |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 38 gal/min @ 1200 rpm, 57 gal/min @ 1800 rpm |