AMI UCFC204-12CE Flange Block Bearings
AMI UCFC204-12CE Flange Block Bearings BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. with easy-to-use parts graphics, giving you the ability to 9-7/8 in Dimension J2 check parts availability, AMI Bearing pricing, examine remanufactured options.
What is UCFC204-12CE bearing cross reference?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | UCFC204-12CE |
| Integral Valve Configuration: | Flow Control & Relief |
| Port Size: | Flange Mount |
| Weight: | Right Hand (CW) |
| Port Type: | 1 1/4 |
| Pressure Port Size, Cover End: | NPT |
| Shaft Key: | N/A |
| Shaft End Pressure [Max: | 22 |
| Cover End Pressure [Max: | 11 gpm @ 1200 rpm |
Product Details
| Integral Valve Configuration | Flow Control & Relief |
| Port Size | Flange Mount |
| Weight | Right Hand (CW) |
| Port Type | 1 1/4 |
| Pressure Port Size, Cover End | NPT |
| Shaft Key | N/A |
| Shaft End Pressure [Max | 22 |
| Cover End Pressure [Max | 11 gpm @ 1200 rpm |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 0.73 in |
| Mounting | 11 Tooth Splined |
| Manufacturer Part No. | 17 / 1800 |
| Port Orientation - Shaft End | V20 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 1.25 in |
| Rotation | 3/4 in NPT |
| Model No. | Buna-N |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2500 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2500 psi |
| Port Orientation - Cover End | 16 1/2 |
| Pressure Port Size, Shaft End | P |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Pressure Port Code | P |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Outlet Port Position | 90° CW from Inlet |
| Displacement (in³/rev) | 2.22 |
| Integral Valve Flow Rate | 6 gal/min |
| Integral Valve Relief Setting | 1250 psi |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 38D |