AMI UCF209-26 Flange Block Bearings
AMI UCF209-26 Flange Block Bearings Clear Anodize Holder Surface Treatment manufacturer and global supplier of reliable ball and roller ... AMI UCF209-26 Flange Block Bearings Industries Products Manufacturing BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. & Engineering and Agricultural Bearings designed to meet the unique requirements T-Shaped Shape 20 Bearing I.D. d(mm) of our targeted industries.
What is UCF209-26 bearing cross reference?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | UCF209-26 |
| Pressure Port Size, Cover End: | 75.0 LB |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | Flange Mount |
| Port Type: | Left Hand (CCW) |
| Shaft End Pressure [Max: | 60 gal/min @ 1200 rpm |
| Port Orientation - Shaft End: | 45V60A-1B22L |
| Model No.: | 3 |
| Weight: | Flange |
| Port Orientation - Cover End: | 5/16 in |
Product Details
| Pressure Port Size, Cover End | 75.0 LB |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Flange Mount |
| Port Type | Left Hand (CCW) |
| Shaft End Pressure [Max | 60 gal/min @ 1200 rpm |
| Port Orientation - Shaft End | 45V60A-1B22L |
| Model No. | 3 |
| Weight | Flange |
| Port Orientation - Cover End | 5/16 in |
| Manufacturer Part No. | 45V60A-1B22L |
| Mounting | 60 gpm @ 1200 rpm |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 1.25 in |
| Rotation | Straight w/ Key |
| Port Size | 90 gpm @ 1800 rpm |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 45V |
| Pressure Port Size, Shaft End | 2.44 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | Single |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft Key | 1 1/2 in Code 61 Flange |
| Cover End Pressure [Max | Buna-N |
| Max. RPM [Max | 1800 |
| Pressure [Max | 2500 psi |
| GPM @ 1,800 rpm | 90 |
| Mounting Flange | SAE C, 2 Bolt |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Outlet Port Position | 90° CCW from Inlet |
| Displacement (in³/rev) | 11.8 |