AMI UCEP216 Pillow Block Bearings
What are the 013992068644 Bearing - Housing - Seal UPC dimensions of a AMI UCEP216 Pillow Block Bearings? BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. AMI Bearing Manufacturing Service . Get Your Free, Instant Quote!
What is UCEP216 bearing interchange?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | UCEP216 |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 31.5 |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet 90° CW from Inlet |
| Manufacturer Part No.: | 3525VQ38A21-86DB20 |
| Cover End Pressure [Max: | 3000 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 57 |
| Shaft Key: | 5/16 in |
| Port Size: | Standard Pilot |
Product Details
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 31.5 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Manufacturer Part No. | 3525VQ38A21-86DB20 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 57 |
| Shaft Key | 5/16 in |
| Port Size | Standard Pilot |
| Rotation | 1.375 in |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.1 |
| Mounting | 3 in |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 7.4 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Model No. | 2400 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CCW from Inlet |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Port Type | Single Shaft Seal |
| Weight | N/A |
| Cover End RPM [Max | 2500 |
| Shaft End RPM [Max | 2400 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 38 gal/min @ 1200 rpm, 57 gal/min @ 1800 rpm |