AMI MUCTPL208-24RFW Take Up Unit Bearings
What are the dimensions of 3040 Rotational Speed(rpm) a AMI MUCTPL208-24RFW Take Up Unit Bearings? AMI Bearing Manufacturing Service . Get Your Free, No Low Torque Specification Instant BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Quote!
What is MUCTPL208-24RFW bearing cross reference?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | MUCTPL208-24RFW |
| Port Type: | 15.0 LB |
| Shaft End Pressure [Max: | Flange Mount |
| Shaft Key: | Right Hand (CW) |
| Port Orientation - Cover End: | SAE-16 |
| Pressure Port Size, Shaft End: | SAE |
| Cover End Pressure [Max: | 3/16 in |
| Rotation: | 20 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 4 gpm @ 1200 rpm |
Product Details
| Port Type | 15.0 LB |
| Shaft End Pressure [Max | Flange Mount |
| Shaft Key | Right Hand (CW) |
| Port Orientation - Cover End | SAE-16 |
| Pressure Port Size, Shaft End | SAE |
| Cover End Pressure [Max | 3/16 in |
| Rotation | 20 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 4 gpm @ 1200 rpm |
| Weight | 0.75 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Straight w/ Key |
| Port Orientation - Shaft End | 6 gpm @ 1800 rpm |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | V10 |
| Integral Valve Configuration | Flow Control & Relief |
| Manufacturer Part No. | SAE-8 |
| Pressure Port Size, Cover End | Buna-N |
| Port Size | 3400 |
| Mounting | 2500 psi |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 6 |
| Model No. | S |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Pressure Port Code | T |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Outlet Port Position | Inline w/Inlet |
| Displacement (in³/rev) | 0.8 |
| Integral Valve Flow Rate | 2 gal/min |
| Integral Valve Relief Setting | 1750 psi |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |