AMI MUCFT210-32TC Flange Block Bearings
170 Million used AMI MUCFT210-32TC Flange Block Bearings instantly searchable. WS81214 Bearing ring (inner ring) WS Shop our 0.0 Inventory large selection of parts based on brand, BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. price, description, 105 mm D and location. Order the AMI Bearing with stock ...
What is MUCFT210-32TC bearing interchange?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | MUCFT210-32TC |
| Mounting: | 75.0 LB |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 1 1/4 in Flange |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 4.98 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Cover End Pressure [Max: | 2300 |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Opposite Inlet |
| Port Type: | Standard Pilot |
Product Details
| Mounting | 75.0 LB |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.98 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Cover End Pressure [Max | 2300 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Port Type | Standard Pilot |
| Port Size | 1.25 in |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Rotation | 3520VQ |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 37.5 |
| Weight | Buna-N |
| Shaft Key | 2500 |
| Model No. | N/A |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.41 |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ25A12-1AA20LH |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 18 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Shaft End RPM [Max | 2500 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 12 gal/min @ 1200 rpm, 18 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |