AMI MUCFL205-16 Flange Block Bearings
AMI MUCFL205-16 Flange Block Bearings Product Brochures 2.68 in Db - Cup Backface Backing Diameter , AMI Bearing Manufacturing Service . 24700 Series Get 0.030 in r - Cup Backface To Clear Radius1 Your Free. BEARING MEXICO,S.A.DE C.V.
What is MUCFL205-16 bearing cross reference?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | MUCFL205-16 |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Opposite Inlet |
| Port Size: | Flange Mount |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 90 |
| Mounting: | 4535V60A25-11AA22R |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet Opposite Inlet |
| Rotation: | Flange |
| Cover End Pressure [Max: | 2500 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 11.8 |
Product Details
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Port Size | Flange Mount |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 90 |
| Mounting | 4535V60A25-11AA22R |
| Port Orientation - Cover End | Outlet Opposite Inlet |
| Rotation | Flange |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 11.8 |
| Port Type | 1.56 in |
| Weight | 14 Tooth Splined |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Code 61 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 37.5 |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Shaft Key | 1800 |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 1/4 in Code 61 |
| Model No. | Single Shaft Seal |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.9 |
| Manufacturer Part No. | 4535V60A25-11AA22R |
| Shaft End RPM [Max | 1800 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | 1.25 in |
| Major Diameter [Min | 1.247 in |
| Minor Diameter [Max | 1.06 in |
| Minor Diameter [Min | 1.05 in |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 60 gal/min @ 1200 rpm, 90 gal/min @ 1800 rpm |