AMI MUCFCS209-27NP Flange Block Bearings
Online AMI MUCFCS209-27NP Flange Block Bearings Expert.More Choices. AMI MUCFCS209-27NP Flange Block Bearings in Stock & Metric System Size Standards Ready to Ship BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Flat Outer Ring Shape Now!
What is MUCFCS209-27NP bearing interchange?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | MUCFCS209-27NP |
| Rotation: | 50.0 LB |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | Flange Mount |
| Shaft Key: | Left Hand (CCW) |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 35VQ25A-11D20-LH |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Port Size: | Flange |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | N/A |
| Pressure Port Size, Cover End: | 20 |
Product Details
| Rotation | 50.0 LB |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | Flange Mount |
| Shaft Key | Left Hand (CCW) |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 35VQ25A-11D20-LH |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Port Size | Flange |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | N/A |
| Pressure Port Size, Cover End | 20 |
| Port Type | 25 gpm @ 1200 rpm |
| Model No. | 11 |
| Shaft End Pressure [Max | 1.25 in |
| Cover End Pressure [Max | 14 Tooth Splined |
| Port Orientation - Shaft End | 37.5 gpm @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Shaft End | 35VQ |
| Weight | 1 15/16 in |
| Mounting | None |
| Manufacturer Part No. | 35VQ25A-11D20-LH |
| Port Orientation - Cover End | Buna-N |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 2500 |
| Pressure [Max | 3000 psi |
| GPM @ 1,800 rpm | 37 1/2 |
| Inlet Port Code | A |
| Mounting Flange | SAE C, 2 Bolt |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Outlet Port Position | 90° CW from Inlet |
| Displacement (in³/rev) | 4.98 |