AMI BLX3W Mounted Units & Inserts
Can't find what you're looking No Stroke for AMI BLX3W Mounted Units & Inserts ? Our expert Square flange shape Bearing Unit, Type AMI Bearing Representatives be in Oil-free type Machining contact with you BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. shortly!
What is BLX3W bearing interchange?
| Brand Name: | AMI |
| Model Number: | BLX3W |
| Manufacturer Part No.: | 3525VQ38A21-11AA20-LH |
| Port Size: | Flange Mount |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 57 |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 1 1/4 in Flange |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Weight: | Flange |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 7.4 |
| Rotation: | Standard Pilot |
Product Details
| Manufacturer Part No. | 3525VQ38A21-11AA20-LH |
| Port Size | Flange Mount |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 57 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Weight | Flange |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 7.4 |
| Rotation | Standard Pilot |
| Mounting | 1.25 in |
| Model No. | 14 Tooth Splined |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.1 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Shaft Key | 1.04 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 31.5 |
| Port Type | Single Shaft Seal |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Cover End RPM [Max | 2500 |
| Shaft End RPM [Max | 2400 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | 1.248 in |
| Major Diameter [Min | 1.247 in |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 38 gal/min @ 1200 rpm, 57 gal/min @ 1800 rpm |